Guild

Guild Guitar Company została założona przez Alfreda Dronge w 1952 roku. Początkowo gitary były produkowane w Nowym Jorku, jedynie ekskluzywne modele na bazie najlepszego drewna, ręcznie budowanych przystawek i najwyższej jakości wykończenia.

Starannie produkowane i wykończone instrumenty znalazły swoje zastosowanie zarówno w muzyce jazzowej jak i rockowej. Przez pewien czas gitary Guild były produkowane na Rhode Island. W 1995 roku markę Guild przejął Fender i przeniósł produkcję do Corona w Kalifornii. W roku 2004 Fender wykupił również markę Tacoma Guitar Company i wtedy przeniósł produkcję gitar Guild tam, gdzie produkowane były gitary Tacoma- do stanu Washington. Na powierzchni przekraczającej 14000 m2 do dziś jest to największy zakład produkujący gitary akustyczne w Stanach Zjednoczonych.

Przez pewien moment Guild produkował serię DeArmond w Korei. Główka używana do produkcji DeArmond stała się znakiem rozpoznawczym Guild. W roku 2005 Fender przedstawił wyprodukowaną w Chinach gitarę akustyczną Guild GAD, jako że Guild było wcześniej znane głównie z modeli F50 oraz D50. Muzycy tacy jak: Stevie Ray Vaughan, Nick Drake, Martha Wainwright, John Denver, Brian May, Paul Collins, Kim Thayil, Roger Hodgson, Slash czy Eric Clapton używają do dziś różnych modeli gitar Guild. Gitary Guild przyciągają dużo uwagi ze względu na budowę korpusu- szczególnie model Starfire, jednak repliki Brian May Special Replica oraz model S-100 ogrywanym przez Kim Thayil z zespołu Soundgarden również były bardzo popularne w latach 80-90-tych.